قیمت 320,000 تومان

نمایشگر تمام صفحه محتوا
اشتراک گذاری :
0دیدگاه 1526 بازدید
سازی است کوبه ای که برای نواختن آن از تمامی انگشتان دو دست استفاده می شود و از اینرو در میان سازهای کوبه ای منحصر به فرد است. تنبک شبیه جامی است از جنس چوب که به صورت یک تکه ساخته می شود.این ساز به دو بخش تنه و نفیر تقسیم می شود که بر روی دهانه تنه که بزرگتر است پوست کشیده میشود و دهانه نفیر که کوچکتر است باز است. بدنه تنبک را در گذشته از جنس چوب، سفال و گاهی هم فلز می‌ساختند، اما امروزه فقط از جنس چوب ساخته می شود. این ساز در انواع تنبک زورخانه، تنبک تکنوازی و تنبک ارکستر ساخته می شود. با تلاش های استاد حسین تهرانی تنبک بعنوان سازی مستقل و تکنواز در موسیقی ایران شناخته شد. از نوازندگان معروف این ساز می توان از ناصر فرهنگ‌فر، امیر ناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، پژمان حدادی و بهمن رجبی نام برد.
54 دانشجو
4 جلسه خصوصی درماه
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1398

قوانین و شیوه برگزاری کلاس های موسیقی

 1.  هنرجو باید راس ساعت کلاس خود که در هنگام ثبت نام به ایشان اعلام شده در کلاس حضور داشته باشد
 2. هنرجو موظف است که هر جلسه قبل از ورود به کلاس کارتکس خود را به مسئول ورود و خروج نمایش دهد .
 3. هر شهریه بابت 4 جلسه خصوصی ، هفته ای یک جلسه میباشد که در واقع هر ترم تقریبا یک ماه طول میکشد.
 4.  هر گونه عدم حضور در کلاس  در ساعت مقرر (چه با و چه بدون اطلاع قبلی)  به منزله ی غیبت بوده و از تعداد جلسات هنرجو کسر میگردد.
 5. درصورت لغو کلاس از سوی آموزشگاه جلسه جبرانی با هماهنگی قبلی برگزار می شود.
 6.  هنرجو باید در فعالیتهای فوق برنامه که از طرف آموزشگاه یا مربی وی برگزار می شود حضور فعال داشته باشد.
 7. مدت زمان هر جلسه 30 دقیقه می باشد
 8. در صورت غیبت بدون هماهنگی پس از پایان هر ترم تا شروع ترم جدید ، آموزشگاه تعهدی در حفظ ساعت کلاس هنرجو نخواهد داشت.
 9. ملاک هرگونه تغییر در کلاسها و سایر امور فقط دفتر آموزشگاه می باشد
 10. با توجه به شرایط مختلف کلاس ها از جمله خصوصی بودن، گروهی بودن و کارگاه ها و مستر کلاس ها،  می توانید با تماس با شماره 0215365404 از این شرایط آگاهی پید کنید.

درباره ساز تنبک

سازی است کوبه ای که برای نواختن آن از تمامی انگشتان دو دست استفاده می شود و از اینرو در میان سازهای کوبه ای منحصر به فرد است. تنبک شبیه جامی است از جنس چوب که به صورت یک تکه ساخته می شود.این ساز به دو بخش تنه و نفیر تقسیم می شود که بر روی دهانه تنه که بزرگتر است پوست کشیده میشود و دهانه نفیر که کوچکتر است باز است.
بدنه تنبک را در گذشته از جنس چوب، سفال و گاهی هم فلز می‌ساختند، اما امروزه فقط از جنس چوب ساخته می شود. این ساز در انواع تنبک زورخانه، تنبک تکنوازی و تنبک ارکستر ساخته می شود.

با تلاش های استاد حسین تهرانی تنبک بعنوان سازی مستقل و تکنواز در موسیقی ایران شناخته شد. از نوازندگان معروف این ساز می توان از ناصر فرهنگ‌فر، امیر ناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، پژمان حدادی و بهمن رجبی نام برد.

آموزش تنبک به عنوان اساس و پایه آموزش ریتم و ضرب در موسیقی ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع تنبک نقش اصلی در نگه داشتن ریتم و ضرب در موسیقی ایرانی و گروه نوازی سازهای ایرانی بازی می کند.

تمبک، تنبک، دمبک یا ضرب یکی از سازهای کوبه­ ای است که جزو طبل های جام شکل محسوب می ­شود. بدنه­ این ساز در گذشته از چوب، سفال و گاهی هم فلز ساخته می ­شد اما امروزه این ساز بیشتر از چوب درخت گردو، افرا یا توت به صورت یک تکه در دو  قسمت تنه (حجیم تر) و نفیر (باریک تر) در اندازه ­های مختلف ساخته می­ شود.

ساخـتار ساز تنبک

این ساز از دید نوازندگی ( نحوه­ انگشت گذاری)، رنگ­ های صوتی و ساختمان ساز با وجود ظاهر ساده یکی از پیشرفته ­ترین و در عین حال پیچیده ترین سازهای کوبه ­ای پوستی دنیا به شمار می ­­آید. این ساز همچون سازهای مشابهش مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و ساز زیربغلی در افغانستان از قدرت بسیاری برخوردار است. ساختمان تنبک به طور کلی شامل موارد زیر است:

 1. پوست
 2. دهانه بزرگ
 3. تنه
 4. گلویی ( نفیر)
 5. دهانه بزرگ
 6. دهانه کوچک( کالیبر)

ویژگی ­های ساز تنبک

تکنیک های آموزش تنبک ارتباط مستقیم با طرز نگه داشتن این ساز دارد. هنگام نوازندگی تنبک، ساز را افقی و  به صورتی که دهانه بزرگ ­تر رو به بیرون باشد، روی ران پا می گذارند و با دو دست به روی پوست آن ضربه می ­زنند.

گاه از بدنه برای تولید صدا استفاده می شود. شیارهای روی بدنه نیز از لغزیدن تنبک هنگام نواختن جلو گیری می کنند و هنگام نوازندگی با کشیدن ناخن و انگشتر صدای خاص ایجاد می کنند.

در ارکستر ها معمولا از تنبک ­های بزرگ­تر و در تک­نوازی از تنبک ­های کوچک­تر استفاده می کنند. پوست تنبک تک­نوازی به ­علت حجم کوچک آن نازک­تر است و برای تنبک های ارکستر از پوست ضخیم­تر،کهنه و عمل آمده­ بز یا میش استفاده می­ کنند. تنبک هم در تک­نوازی و هم در گروه نوازی و همراهی ساز های دیگر قابلیت اجرا دارد.

آموختن مبانی موسیقی به خصوص وزن خوانی به یادگیری هرچه بیشتر و سریع­تر این ساز کمک می ­کند. گوش دادن  مکرر به  آوازهای صوتی مانند تک­نوازی یا گروه نوازی تنبک و دف و مطالعه ­ی کتاب­ های مربوط به این ساز نیز در پیشرفت شما موثر است.  قیمت مناسب و فراوانی این ساز، دسترسی و تهیه ­ی آن را آسان­ تر می­کند و می­ توانید با صرف هزینه ­ی مقرون به صرفه، سازی خوب و خوش صدا  را تهیه کنید.

مزیت های آموزش تنبک

در چند دهه اخیر این ساز پیشرفت چشمگیری کرده است و به عنوان ساز تک­نوازی و مستقل مطرح شده است. این پیشرفت مدیون تلاش استادهای بنام این ساز همچون حسین تهرانی است که از او به عنوان پدر تنبک نوازی مدرن ایران یاد می ­کنند. از تنبک به ­عنوان ساز پایه برای آموزش، ریتم ، به خصوص ریتم ­های ایرانی استفاده می شود.

در آموزش تنبک از ابتدا می ­توان جمله ­های ریتمیک را به آسانی و به وسیله­ ضربه­ دو دست روی پوست فراگرفت. در ادامه نیز با فراگیری ضربه ­ها و تکنیک­ های قابل اجرا روی این ساز به هرچه زیباتر کردن این جملات کمک کرد و از شنیدن و صدای آن لذت برد.  همراهی تنبک با نغمه های خلق شده­ نوازندگان و اشعار خوانندگان به آنها جان می­ بخشد و شنوندگان را به وجد می ­آورد.

از ویژگی ­های مهم تنبک، نواختن آن به وسیله­ تمام انگشتان دو دست است. این قابلیت باعث ایجاد صداهای متنوع و اجرای تکنیک ­های خاص می ­شود و می ­توان ریتم ­های پیچیده را به کمک انگشتان دو دست اجرا  نمود.

برای آموزش تنبک متدهای متنوع و متفاوت وجود دارد و کتاب­های زیادی در این زمینه نگارش شده است و همین موضوع لذت نواختن این ساز را در سطوح پیشرفته دو چندان کرده است. بنابراین امکان بیشتری برای لذت بردن و پیشرفت در این مسیر فراهم است.

از آنجا که تنبک سایز کوچک برای کودکان هم بسیار فراوان است، می ­توان یاد گیری این ساز را از سنین پایین شروع کرد و می­ توان پایه­ ریتمیک کودکان را با یادگیری تنبک از ابتدا قوی کرد.

ثبت نام کلاس تنبک

از آنجایی که بررسی شکل و آناتومی انگشتان در این ساز بسیار مهم است، آموزشگاه آوای سپهر با در اختیار داشتن اساتید حرفه ­ای و آشنا به اجرای تکنیک­ های نوازندگی و  انگشت گذاری به هنرجویان تازه کار کمک می کند تا بهترین خروجی را در هنگام آموزش تنبک داشته باشند.

در طول این دوره آموزش تنبک شما یاد می گیرید  که هر چه بیشتر با این ساز هماهنگ شوید. تنبک از نظر تنوع تکنیک نوازندگی از جمله کامل­ترین سازهای کوبه­ ای است و بدون آموزش سیستماتیک و اصولی که هم صفات مشترک و هم صفات غیرمشترک تکنیک­ های نوازندگی را شامل می شود، نمی ­توان نتیجه­ مطلوبی را در آموزش این ساز گرفت.

برای آشنایی بیشتر با روند آموزش ساز تنبک و آشنایی با فضای آموزشگاه شما این فرصت را در اختیار دارید تا با حضور در کلاس­های آشنایی مجموعه و بدون پرداخت هزینه از نحوه کار آموزشگاه و اساتید مطلع شده و با آگاهی کامل اقدام به انتخاب ساز و رشته آموزشی مورد علاقه خود کنید.

برای راهنمایی بیشتر و مشاوره­ رایگان می­ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نظرات

متوسط امتیازات

0
320,000 تومان
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
لطفا برای ارسال یا مشاهده تیکت به حساب خود وارد شوید